Kategória: Aktuality, Preteky

Majstrovstvá SR v cezpoľnom behu – 4 medaily našich bežcov

Bežci MKŠS – AK Kysucké Nové Mesto sa v poslednú novembrovú sobotu zúčastnili majstrovstiev Slovenska v cezpoľnom behu v Dudinciach. Ako prvé štartovali v početne obsadenej kategórii žiačky naše 4 pretekárky Nikola Štefundová, Michaela Jarošová, Martina Jarošová a Soňa Kohútová. Na dvojkilometrovej trati N. Štefundová dobehla na 5. mieste.

S. Kohútová obsadila 8. miesto, za ňou deviata dobehla Michaela Jarošová, Martina Jarošová skončila sedemnásta. Je potrebné poznamenať, že všetky dievčatá ostávajú v tejto kategórii aj v r. 2012. V behu žiakov na 3 km bežali Lukáš Prívara a Michal Kučera od začiatku v šesťčlennej vedúcej skupine. O konečnom umiestnení sa rozhodlo až v poslednom kilometri. M. Kučera dobehol na výbornom 3. mieste a získal tak svoju prvú medailu z majstrovstiev Slovenska. L. Prívara skončil piaty. Dorasteneckú kategóriu úplne ovládol Patrik Žúbor. Na štvorkilometrovej trati zvíťazil s viac ako 40 sekundovým náskokom a dobehol si tak pre štvrtý tohtoročný majstrovský titul. Preteky vôbec nevyšli Jánovi Klučiarikovi, ktorý obsadil 14. miesto. Medzi mužmi míliarmi na 4 km štartoval Juraj Vitko. Od začiatku viedol neskorší víťaz J. Szabo (Košice), za ktorým dobehol Juraj s tesnou, len trojsekundovou stratou na 2. mieste a získal v tomto roku tretie striebro z majstrovstiev Slovenska. V behu žien sme mali dvojnásobné zastúpenie: Alenu Pochybovú a Adrianu Vitkovú. Celú trať bežali bok po boku a bolo zrejmé, že v boj o tretie miesto sa odohrá medzi nimi. Záver viac vyšiel Adriane, keď záverečnom stúpaní si urobila malý náskok a po viacročnej bežeckej odmlke získala bronzovú medailu. A. Pochybová dobehla štvrtá, podobne ako na majstrovstvách Slovenska na 10 km. Naša bežecká výprava získala na týchto majstrovstvách štyri medaily a zavŕšili tak úspešnú tohtoročnú sezónu. V nej sme získali na majstrovstvách Slovenska 15 medailí (4 zlaté, 6 strie-borných, 5 bronzových). Na tejto bilancii sa podieľali Patrik Žúbor (4 zlaté, 1 bronzová), Juraj Vitko (3 strieborné, 1 bronzová), Nikola Štefundová (2 strieborné), Alena Pochybová (1 strieborná), Ján Klučiarik (1 bronzová), Michal Kučera (1 bronzová), Adriana Vitková (1 bronzová). Juraj Vitko reprezentoval Slovenskú republiku na majstrovstvách Európy družstiev. Patrik Žúbor a Nikola Štefundová štartovali na medzištátnych stretnutiach a na ďalších medzinárodných podujatiach (Patrik v Trabzone, Nikola vo Varšave). Nikola popri víťazstve vo Varšave zvíťazila v Dubnici na celoštátnom finále súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého, Michal Kučera v tejto súťaži obsadil 2. miesto. Štyria naši bežci – Juraj Vitko, Patrik Žúbor, Nikola Štefundová a Michal Kučera vedú vo svojich kategóriách na svojich tratiach tohtoročné slovenské tabuľky. Nebyť dlhotrvajúceho zranenia J. Vitka v polovici sezóny mohla vyzerať záverečná bilancia ešte lepšie. Atletický klub bol úspešný (na základe pozitívnych ohlasov a referencií z predchádzajúcich majstrovstiev) aj vo výberovom konaní na usporiadanie majstrovstiev Slovenska v cestnom behu v r. 2012. V Kysuckom Novom Meste privítame najlepších slovenských bežcov už po štvrtýkrát, ale v novom termíne – 22. apríl, kedy sa bude konať 7. ročník Kysuckej desiatky. Mgr. Milan Slivka