Kategória: Aktuality, Preteky

Majstrami Slovenska v cestnom behu na 10 km Berešová, Magyar a Domény

Jeden z najkvalitnejšie obsadených cestných behov na 10km na Slovensku – Kysucká desiatka – napísal v nedeľu 17.júla 2011 už svoj 6.ročník. Aj tentoraz ako súčasť Kysuckej desiatky sa konali z poverenia Slovenského atletického zväzu v Kysuckom Novom Meste 3.majstrovstvá Slovenska mužov, žien a juniorov v cestnom behu na 10km. Podujatie sa začalo o 9.30 slovenskou hymnou v podaní Mareka Belka. Po jej zaznení otvoril majstrovstvá primátor Kysuckého Nového Mesta Ing. Ján Hartel. Vo svojom príhovore privítal pretekárov z celého Slovenska (štartovalo i niekoľko bežcov z Čiech, jeden z Ukrajiny) a poprial im veľa úspechov na pretekoch. Poverenie usporiadať  majstrovstvá Slovenska je podľa primátora ocenením nielen organizátorov, ale aj samotného Kysuckého Nového Mesta. Poďakoval sa podpredsedovi Slovenského atletického zväzu Ing. Jozefovi Malíkovi a Dr. Anne Kirnovej.

Viac foto vo fotogalérii atletika 2011

Boj o majstrovské tituly sa začal štartom 1. behu o 9.45. V ňom bežali ženy, muži nad 50 a nad 60 rokov. Hlavné favoritky na majstrovský titul K. Berešová (TJ Obal Servis Košice) a Jana Zatlúkalová (AK Spartak Dubnica nad Váhom) sa od prvých metrov odpútali od ostatných súperiek. Zdalo sa, že J. Zatlúkalová, tohtoročná majsterka Slovenska na 5000 m,  sa udrží s K. Berešovou. Tá sa však v polovici trate odpútala od Zatlúkalovej a s prehľadom zvíťazila. Druhá za ňou dobehla J. Zatlúkalová, tretia Ľ. Maníková. Na nevďačnom 4. mieste (v tomto roku už druhýkrát) skončila Alena Pochybová (MKŠS – AK Kysucké Nové Mesto).
A. Pochybová však v rámci Kysuckej desiatky zvíťazila v kategórii ženy nad 35 rokov. Medzi mužmi nad 50 rokov zvíťazil R. Slowioczek (Ostrava) pred O. Hanzlíkom (AK Baník Prievidza) a  M. Vojtekom (CyS Žilina). Vo veteránskej kategórii mužov nad 60 rokov bol najrýchlejší P. Fašung (Prievidza), druhý dobehol J. Čuntala (MKŠS – AK Kysucké Nové Mesto), tretí skončil J. Bašovský (Prievidza).

Na štarte majstrovského behu mužov a juniorov (10:45) sa zišli, až na chýbajúcich M. Vanka a J. Vitka, najlepší slovenskí vytrvalci. Od začiatku tempo udával tohtoročný majster Slovenska na 10 000 m na dráhe I. Magyar (AC Nové Zámky). Prvé kilometer  s ním držali tempo ešte I. Pástor (obaja TJ Obal Servis Košice)  a J. Urban (JM Demolex Bardejov). V polovici trate Magyarovmu tempu ešte Pástor stačil, ale potom sa od neho Magyar odpútal a s zvíťazil s 15 sekundovým náskokom. Za druhým Pástorom dobehol na 3. mieste Urban  Majstrovský titul medzi juniormi získal J. Domény (ŠG Nitra) pred Novozámočanmi T. Kubejom a P. Halászom. V kategórii muži nad 40 rokov sa hlavný súboj o víťazstvo (podobne ako vlani) odohrával medzi R. Rolkom (AŠKP Žilina) a J. Križákom (AŠK Grafobal Skalica). Viac síl mal v závere R. Rolko a zvíťazil  pred J. Križákom, tretí dobehol J. Kuchárik (Slávia Trenčín). Organizátori vyhodnotili aj registrovaných bežcov v okrese Kysucké Nové Mesto. Muži dobehli v poradí: 1.M.Neslušan, 2.M.Kavacký, 3.M.Čierňava. Poradie žien: 1.A.Pochybová, 2.A.Vitková, 3.D.Poláčková (všetci MKŠS – AK Kysucké Nové Mesto).

Na štart 6. ročníka Kysuckej desiatky sa v oboch behoch postavilo 84 bežcov. Bežci najmä druhého behu sa museli vyrovnať s veľkým teplom, ale preteky napriek tomu nedokončili len dvaja pretekári. Preteky komentoval, podobne ako po minulé roky, Vladimír Ochodničan. Dobrú atmosféru pre bežcov vytvorili povzbudzujúci diváci. Majstrovstiev sa zúčastnili aj vysokí predstavitelia Slovenského atletického zväzu: Dr. Anna Kirnová, generálna sekretárka SAZ-u, Ing. Jozef Malík, podpredseda  SAZ-u. Obaja vyslovili s priebehom a organizáciou pretekov veľkú spokojnosť.

Organizátori sa chcú aj touto cestou poďakovať všetkým, ktorí pomohli pri organizácii pretekov: rozhodcom, členom Dobrovoľného hasičského zboru v Kysuckom Novom Meste, mestskej polícii, dopravnej polícii z Čadce a policajtom z Obvodného oddelenia v Kysuckom Novom Meste. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí finančne alebo materiálne podporili podujatie: hlavný sponzor MarPin, s. r. o., Kysucká kultúrna nadácia, Slovenský atletický zväz, občianske združenie Kysucká kultúra a šport.